«  Червень 2017  »

Колективи району
Фотоклуб КОЛУМБ м.Тисмениця
Клуб с.Красилівка
 Села, як люди: кожне з них різне, кожне має свою біографію і лише йому притаманну візитну картку, історичні місця й пов’язані з ними події сивої давнини.
Красилівка має цікаву історію. Населений пункт відомий з 1418 року. У 1576–1672 рр. у містечку Красилів були мануфактури з виготовлення фарб, барвників; базар, млин, ремісничі крамниці. Про це є згадки у фондах Державного архіву у Львові.
 До м. Красилів примикали численні навколишні присілки, а саме воно у ті часи дотикалося до сучасної Отинії. У 1672 році містечко Красилів було спалене турками. Після відродження воно стало селом із назвою Красилівка.
 У 1490–1492 рр. через Красилівку проходили повстанці Мухи. У народній пам’яті населення села збереглося відлуння подій часів боротьби українського народу проти польських поневолювачів. Саме, поблизу села відбувся  бій загону Б.Хмельницького з поляками, в якому загинуло доблесне козацьке військо, а жителі навколишніх сіл поховали козаків у братській могилі. Пізніше тут по обидва боки польової дороги виріс ліс, у назві якого «Могилковий» людська пам'ять увічнила славні історичні події.
 До 1848 р. жителі села були кріпаками великого поміщика Спірідона Никоноровича. 1848 рік відзначився бурхливими подіями. 22 квітня 1848 року Галицьке губернське управління оголосило циркуляр про скасування панщини. На честь цієї події красилівчани встановили пам’ятний знак — Хрест на роздоріжжі теперішніх вулиць Івана Франка та Лесі Українки. До 1945 року кожного року на дев’ятий четвер по Зелених святах до цього Хреста йшла церковна процесія з відправою. Особливо прислужився справі пробудження красилівської громади священик Кароль Харкевич (1824 року народження), перший відомий за шематизмами парох села. За його 30-річну душпастирську діяльність церква стала осередком духовного світла і політичного життя.
При церкві існувало церковне братство, зусиллями якого і було зведено новий храм у 1876 році. У кінці ХІХ ст. за ініціативою священика Кароля Харкевича громада села звернулась з проханням до Станіславського староства про відкриття в селі читальні "Просвіта”.
 Як наслідок, у роки Першої світової війни красилівчани були у рядах січового стрілецтва, серед них П. Фрейнак. У період визвольної боротьби галичан 1918–1920 рр. в рядах УГА також були вихідці села, серед яких Д. Хомин, а Т. Баб’юк був учасником Листопадового зриву в Станіславові.
 На початку 20-х років у духовному житті знову ключову роль відіграє "Просвіта”, відновлена у селі після Першої світової війни. Засідання і збори учасників хати-читальні відбувалися у домі Прокопа Гавадзина. Крисилівчани І. Грицак, О. Гавадзин в 20–30-ті роки ХХ ст. навчалися у жіночій гімназії "Рідна школа” м. Станіслава.
 У селі діяв кущ ОУН, який очолював В. Василюк (псевдо "Мирон”). На території села героїчно загинув 17.05.1945 року політреферент районного проводу ОУН І. Грицак (псевдо "Чорнота”), один із кураторів Тлумацького району, учасник УПА у сотні Хмари.
 Підрайоновим провідником ОУН і чотовим УПА був М. Дикун (псевдо "Степ”), закатований НКВД на Великдень 1945 року. Про його відвагу,  любов до батьківщини, мученицьку смерть із словами «Слава Україні» люди села ще пам’ятають до сьогодні і гордяться ним.
 Близько 30 років (1962-1989 рр.) була закрита і перетворена у склад колгоспу церква у Красилівці.
 З 1947 р. в Красилівці почав діяти клуб. Приміщення орендувалося в окремих людей, і так було до 1974 р. З цього часу і по сьогоднішній день клуб є пристосованим приміщенням до колишньої контори колгоспу «Ленінська іскра», а сьогодні до красилівської школи І ступенів.
 При клубі з 1977 р. почали працювати гуртки художньої самодіяльності: чоловічий та жіночий вокальні ансамблі, художнього читання та інші малі жанри (Керівник В. М. Гавадзин).

Жіночий вокальний ансамбль

Жіночий склад хору на районному фестивалі народної пісні

У 1980 р. учасники цих гуртків стали членами хорового колективу. Вихованець колективу О.І.Гошій став окомпоніатором, а пізніше створив оркестр народних інструментів, який акомпонував хору. З 1990-х років спостерігається поступове відродження села. З 1990 р. активно діє осередок ВУТ «Просвіта», який з часом став лауреатом обласної премії ім. М.Підгірянки в галузі просвітянської роботи. У 1995 р. в селі створений осередок Народного Руху України. Хоровий колектив села отримав у 2000 р. звання «Народний аматорський хор», який і на сьогодні підтверджує це звання. Хор постійно бере участь у найрізноманітніших мистецьких заходах в рідному селі та сусідньому Старих Кривотулах. Він є учасником і лауреатом ряду фестивалів, залучався до обласних і районних культурних заходів. Колектив постійний учасник заходів в обласному Домі «Просвіта» ім. Т. Шевченка. Користується популярністю в своєму рідному селі. В репертуарі понад 50 професійних і народних творів.  При клубі створено танцювальний колектив «Кристал», керівник Іванна Гавадзин.

Танцювальний колектив

В 2008 р. Красилівка гідно відзначила День села, а на початку 2009 р. провела кущову Розколяду.  Найважливішими заходами, в яких колектив щорічно бере участь, це: Розколяда, Шевченківські дні, День Перемоги, День незалежності, відзначення УПА, жертв голодомору та інших заходах. Колектив тісно працює з церквою, місцевим осередком «Просвіта», школою, осередком НРУ.

День села

Кущова розколяда в Красилівці

Розколяда

День незалежності

Автор: завідуюча клубом Гошій Н.І.

Точний час
Погода в Тисмениці
Наше опитування
Що стримує вас мати в гардеробі або предметному оточенні вишивані речі (сорочка, рушник, скатертина)

http://tismenitsa.if.ua - Сайт Тисменицької центральної районої бібліотеки

ТРО Тисмениця

http://yezupil.tk/ - Сайт Єзупільська дитяча музична школа
Від музичної гармонії до гармонії життя!

Пам’ятай про Крути

Партнери